Miejska oczyszczalnia ścieków w Tarnowie Grodkowskim położona jest po lewej stornie Grodkowskiej Strugi, która jest dopływem Nysy Kłodzkiej. Funkcjonuje od lat 80. XX wieku, modernizowana była w latach 1998, 2009, 2014-2015, aktualnie działa w oparciu o pozwolenie wodnoprawne z dnia 30.11.2015r. wydane przez Starostę Brzeskiego, nr decyzji OŚ.55.2015.MS.
Oczyszczalnia Ścieków w Tarnowie Grodkowskim jest oczyszczalnią mechaniczno-biologiczną z podwyższonym usuwaniem biogenów i węzłem przeróbki osadowej. Projektowana przepustowość oczyszczalni wynosi Qśrd=3 000 m3/d, wyrażoną równoważną liczbą mieszkańców 22 500 RLM.
Do oczyszczalni trafiają ścieki z sieci kanalizacyjnej, do której podłączone są miasto Grodków oraz wsie Tarnów Grodkowski, Gnojna, Wierzbnik, Bąków, Gola Grodkowska, Jeszkotle, Jędrzejów, Lipowa, Lubcz, Nowa Wieś Mała, Przylesie Dolne, Starowice Dolne, Wojsław, Żelazna, Młodoszowice, Polana, Strzegów, Wójtowice, Kolnica, Osiek Grodkowski, częściowo Kopice. Ponad to oczyszczalnia przyjmuje ścieki dowożone do punktu zlewnego z pozostałych miejscowości gminy Grodków.
SCHEMAT BLOKOWY OCZYSZCZALNI ŚCIEKÓW
MECHANICZNE OCZYSZCZANIE ŚCIEKÓW
Budynek Krat - Proces oczyszczania zaczyna się od zatrzymania na kracie mechanicznej schodkowej części pływających i wleczonych o rozmiarach większych, niż prześwit kraty, która współpracuje z podajnikiem odwadniającym skratki do około 40% s.m.. Awaryjnie została zamontowana krata ręczną o prześwicie 7mm.
EKO-CELKON, oraz podajnik odwadniający PH – 200.
Piaskownik z separatorem i płuczką piasku - Dalszym etapem jest oddzielenie od ścieków zanieczyszczeń mineralnych w postaci piasku lub o zbliżonym charakterze, które odbywa się w piaskowniku, wydzielony piasek oczyszczony jest z części biologicznej w płucze piasku.
Płuczka produkcji PWP Katowice typu PP-250 oczyszcza wydzielony piasek z części biologicznej i podajnikiem ślimakowym odprowadza do kontenera.
Osadnik wstępny - Następnie poprzez pompownię ścieki doprowadzane są do osadnika wstępnego o przepływie poziomym, którego zadaniem jest sedymentacja zawiesiny oraz flotacja części pływających.
BIOLOGICZNE OCZYSZCZANIE ŚCIEKKÓW
Reaktor Biologiczny Wielofunkcyjny - Z osadnika wstępnego ścieki doprowadzane są do reaktora biologicznego - wielofunkcyjnego składającego się z komór defosfatacji, denitryfikacji oraz komory przemiennej.
W pierwszej kolejności ścieki doprowadzone są do komory defosfatacji, do której doprowadzony jest również osad recyrkulowany. Po przez stworzenie strefy beztlenowej ma miejsce przygotowanie do biologicznego usuwania fosforu. Bakterie uwalniają zmagazynowany w komórkach fosfor, aby następnie przebywając w części tlenowej przyjąć jego zwiększoną ilość.
Kolejno ścieki doprowadzone są do komory denitryfikacji z wydzieloną komorą przemienną. Komora przemienna jest komorą denitryfikacji, która w sytuacjach awaryjnych pełni rolę komory nitryfikacji. Do komory denitryfikacji recyrkulowany jest osad z reaktora biologicznego, który zawiera azotany. W komorze denitryfikacji, w warunkach niedoboru tlenu następuje proces biologicznego usuwania związków azotowych, polegający na biochemicznej redukcji azotanów do azotu gazowego, z jednoczesnym utlenianiem związków organicznych, które są dostarczycielami węgla. Do utrzymania osadu czynnego w zawieszeniu, w części beztlenowej oraz komorze przemiennej wykorzystano mieszadła zanurzalne.
Reaktor Biologiczny Nitryfikacji - Następnie zawartość komory denitryfikacji przepływa do kolejnego reaktora biologicznego – komór nitryfikacji, gdzie w warunkach tlenowych zachodzi proces rozkładu związków organicznych z równoczesną nitryfikacją amoniaku do azotanów. W celu dostarczenia do komory nitryfikacji oraz do komory przemiennej niezbędnej ilości tlenu zainstalowany jest w niej układ napowietrzania, do którego doprowadza powietrze ze stacji dmuchaw. Po oczyszczeniu mieszanina ścieków i osadu czynnego wypływa z Komór nitryfikacji, i trafia do studzienki zbiorczej, gdzie dawkowany jest reagent celem usunięcia pozostałego w ściekach fosforu na drodze defosfatacji chemicznej. W czasie przepływu ścieków z komory biologicznej do osadnika wtórnego następuje wymieszanie reagenta ze ściekami i wytrącenie się fosforu w postaci zawiesiny.
Osadniki Wtórne Radialne - W osadnikach wtórnych w wyniku sedymentacji następuje oddzielenie osadu czynnego od ścieków sklarowanych. Osad z lejów osadników wtórnych doprowadzany jest do pompowni osadu i tłoczony do komory defosfatacji. Nadmiar osadu kierowany jest do komory czerpalnej pompowni osadu, skąd razem z osadem wstępnym z osadników wstępnych tłoczony jest do komór fermentacyjnych.
GOSPODARKA OSADOWA
Otwarte Komory Fermentacyjne - Komory fermentacyjne przeznaczone są do beztlenowej stabilizacji osadów wstępnych i nadmiernych tj. optymalnej redukcji substancji organicznych, redukcji uwodnienia i poprawy podatności na odwadnianie. Osad przed jego przetłoczeniem do stacji mechanicznego odwadniania i higienizacji poddawany jest w komorach mieszaniu w celu jego ujednolicenia. Ciecz nad-osadowa odprowadzana jest do kanalizacji technologicznej i poddana oczyszczaniu wraz z ściekami surowymi dopływającymi do oczyszczalni.
Stacja Mechanicznego Odwadniania i Higienizacji Osadów Ściekowych - Proces odwadniania przefermentowanych osadów ściekowych prowadzi się poprzez zagęszczanie mechaniczne, w którym wykorzystuje się wytworzone sztucznie siły odśrodkowe wytworzone przez wirówkę dekantacyjną, przy jednoczesnym kondycjonowaniu związków organicznych (polielektrolity anionowe, niejonowe, kationowe) co zapewnia optymalne warunki odwadniania. Po zagęszczeniu osady poddawane są higienizacji poprzez wapnowanie. Ciecz powstała w tracie odwadniania odprowadzana jest do kanalizacji technologicznej i poddana oczyszczaniu wraz z ściekami surowymi dopływającymi do oczyszczalni
Plac Składowy Osadu - Ze względu na konieczność czasowego składowania osadów przed ich ostatecznym rolniczym wykorzystaniem dysponujemy czterema sektorami częściowo zadaszonymi przystosowanymi do tego celu. Pozostałe dwa sektory traktuje się jako awaryjne miejsce składowania osadów.
Oczyszczalnia współpracuje z okolicznymi rolnikami przy rolniczym wykorzystaniu osadów ściekowych. Osoby zainteresowane współpracą proszone są o kontakt z kierownikiem działu.